- Detta evenemang har redan ägt rum.
Fideikommiss, förmögenheter och vardagsliv: nya historiska perspektiv
12 september, 14:00
100Kr

Välkommen till ett seminarium med aktuell historisk forskning om jord, pengar och kläder, med särskilt fokus på sydöstra Sverige. Seminariet riktar sig till alla intresserade men särskilt till släkt- och hembygdsforskare.
- Fideikommissens historia
Martin Dackling, historiker vid Lunds universitet, inleder med ett föredrag om de svenska fideikommissens historia, från 1600-talet fram till idag, med exempel hämtade från Småland. - Klädinnehav i Karlskrona och Östra härad
Christina Dackling, historiker vid Lunds universitet, presenterar sin forskning om kläder, konsumtion och sociala mönster i Karlskrona och Östra härad. - Förmögenheter och ojämlikheter kring år 1800
Avslutande föredrag av Martin Dackling om pågående forskning kring historiska förmögenheter, med exempel från Kronoberg och Växjö.
Foto: Forthmeijer, Hanna.